AKTUALNE WARUNKI W TATRACH:

1 stopień zagrożenia lawinowego.

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Na ogół występują dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

Kluczowym problemem lawinowym jest obsuwanie się całej pokrywy śnieżnej lub jej oderwanych dużych części po gładkich powierzchniach (np. po trawiastych i skalnych zboczach o dużym nachyleniu).

W dolnych częściach szlaków biegnących dolinami, w większości śniegu już nie ma. Na ich górnych odcinkach miejscami występuje lód, a po południu tworzy się błoto  pośniegowe i stoi woda. Śnieg w wyższych partiach gór jest zmrożony i twardy. Po południu, w miejscach nasłonecznionych robi się mokry i przepadający. Niski pułap chmur ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.

Wędrowanie w warunkach zimowych wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC).

POGODA:

Zakopane:
środa – przelotne opady deszczu 9°C / 2°C
czwartek – przejaśnienia 12°C / 2°C
piątek – słonecznie 14°C / 0°C
sobota – przejaśnienia 13°C / 0°C

Tatry:
środa – możliwe przelotne opady śniegu -1°C / -6°C
czwartek – zachmurzenie umiarkowane 1°C / -3°C
piatek – słonecznie 2°C / -2°C
sobota – przejaśnienia 2°C / -2°C

Opracowano na podstawie danych TOPR, TPN oraz prognoz pogody z dnia 17.04.2019.


 

Warto wiedzieć

 • Na teren TPN nie wolno wprowadzać psów. Wyjątkiem jest Dolina Chochołowska (dnem doliny do wysokości schroniska).
 • Ruch na szlakach turystycznych odbywa się prawą stroną.
 • Jeśli na naszej drodze pojawi się niedźwiedź należy zachować spokój i wolno oddalić się.
 • Od 1 marca br. wzrosły ceny biletów wstępu do TPN. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 2,50 zł.
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Osobom wędrującym szlakami granicznymi zaleca się wykupienie ubezpieczenia, jako że akcje ratunkowe w Tatrach Słowackich są płatne. Od piątku poprawa pogody. Synoptycy zapowiadają temperaturę na poziomie
 • Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
 • Kolej „Rakoń” w Dolinie Chochołowskiej kursuje od około połowy kwietnia.
 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
 • Punkt Informacji Turystycznej TPN znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–15.30 osobiście, telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl.

Należy pamiętać!

 • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl.
 • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.

Sprawdź warunki narciarskie na wyciągach narciarskich >

Dodaj komentarz