13,9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Puchar Świata w Skokach Narciarskich Zakopane 2020

- POLECAMY -

Puchar Świata w Skokach Narciarskich Zakopane 2020

Przed nami największe a zarazem najbardziej prestiżowe zimowe wydarzenie w Zakopanem – Puchar Świata w Skokach Narciarskich 2020. I tym razem te emocjonujące zawody, które odbędą się na Wielkiej Krokwi przyciągną rzesze wiernych fanów skoków.

Skoki narciarskie

Skoki narciarskie to dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Dyscyplina ta cieszy się popularnością głównie w Europie, szczególnie w krajach nordyckich czyli w Norwegii i Finlandii oraz Europy Środkowej czyli w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowenii i Szwajcarii, a poza Europą dyscyplina ta jest popularna głównie w Japonii. Celem jest wykonanie jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni. Na największych skoczniach, tzw. mamucich, możliwe są skoki przekraczające 250 metrów (konkurencję tę nazywa się wtedy lotami narciarskimi). Ocenia się odległość uzyskaną przez zawodnika oraz styl skoku.

Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem, skoczek narciarski
Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem, skoczek narciarski

Puchar Świata w Skokach Narciarskich

Puchar Świata w skokach narciarskich jest to wydarzenie odbywające się corocznie w okresie od listopada do marca od sezonu 1979/1980. Jest to cykl zawodów w skokach narciarskich, przeprowadzany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Zawody w ramach Pucharu odbywają się w krajach nordyckich i Europie Środkowej oraz w Japonii. Skoczkowie narciarscy za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach zdobywają daną liczbę punktów. Każdemu zawodnikowi, który co najmniej raz zajął miejsce wśród 30 najlepszych w konkursie, sumuje się zdobyte w nich punkty. Na podstawie tych punktów tworzona jest klasyfikacja Pucharu Świata. Zawodnik z największą liczną punktów w kolejnym konkursie Pucharu Świata startuje w żółtym plastronie. Po odbyciu się wszystkich konkursów Pucharu Świata klasyfikacja staje się klasyfikacją końcową. Skoczek będący na jej czele staje się zwycięzcą i otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. W ramach Pucharu Świata organizowane są następujące imprezy: Turniej Czterech Skoczni – rozgrywany od 1953, Puchar Świata w lotach narciarskich – rozgrywany w sezonach 1990/1991–2000/2001 i ponownie od sezonu 2008/2009, Raw Air – rozgrywany począwszy od sezonu 2016/2017, Willingen Five – rozgrywany począwszy od sezonu 2017/2018 oraz Planica 7 – rozgrywany począwszy od sezonu 2017/2018.

Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem

Już niebawem na Wielkiej Krokwi zmierzą się najlepsi skoczkowie z całego świata. Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem z roku na rok przyciąga dziesiątki tysięcy fanów skoków narciarskich. W piątek, 24 stycznia 2020 r. na Wielkiej Krokwi zostaną rozegrane kwalifikacje, w sobotę, 25 stycznia 2020 r. miejsce będzie miał konkurs drużynowy, a dzień później, czyli 26 stycznia 2020 r. zawodnicy powalczą o zwycięstwo w konkursie indywidualnym.

Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem, skocznia narciarska
Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem, skocznia narciarska

Program imprezy PŚ:

24.01 piątek
16.00 Oficjalny trening (2 serie)
18.00 Kwalifikacje

25.01 sobota
15.00 Seria próbna
16.15 Konkurs drużynowy

26.01 niedziela
15.00 seria próbna
16.15 Konkurs indywidualny

Skoki Zakopane 2020: czy i gdzie kupię bilety?

Bilety na konkursy Pucharu Świata w Zakopanem 2020 były w sprzedaży internetowej od 30 września, szybko się wyprzedały. Zostały już tylko wejściówki na piątkowe kwalifikacje.

Wielka Krokiew

ul. Bronisława Czecha 1, 34-500 Zakopane
Tel: 18 263 26 60

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

XXII edycja konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień”

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji cyklicznego konkursu...

XXIV Jazz Camping 2020

Przed nami niezwykłe muzyczne wydarzenie w Hotelu Górskim PTTK...

Jesień w Tatrach, wyjątkowy czas dla tatrzańskich zwierząt

Jesień w Tatrach przywitała nas wysoką temperaturą, jednak w...

9. Festiwal „Inspirowane górami” im. Ewy i Macieja Berbeków

Już w październiku 2020 w Zakopanem odbędzie się wyjątkowy...

XII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na szczytach” w Zakopanem

Przed nami XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na...