17,1 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

"Z daleka od ludzkiego zgiełku i mrowiska wstaje wiosna, dusząca od światła i żaru; i z głębi leśnej wody nagle kształt wytryska, podobny do...

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym 2020

- POLECAMY -

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym 2020

Jak w latach poprzednich, tak i tym razem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem organizuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym 2020. Serdecznie zapraszamy do udziału i kibicowania zawodnikom.

Kim byli Żołnierze wyklęci?

Żołnierze wyklęci to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy od 2011 roku. Dniem obchodów został ustanowiony dzień 1 marca jako święto państwowe, poświęcone żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. To właśnie tego dnia organizowany jest Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym.

Bieg po zdrowie

Zastanawialiście się jaki wpływ na nasz organizm ma bieganie? Otóż, warto wiedzieć, że nie jest to jedynie świetny sposób na utratę nadmiernych kilogramów, ale również jest to świetny sposób na stres. Badania dowodzą, że bieganie znacząco obniża ryzyko chorób układu sercowo -naczyniowego. Podczas takiego wysiłku znacznie poprawia się krążenie krwi. Bieganie jest świetnym sposobem spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Bieganie to najprostsza, najbardziej naturalna forma ruchu dla zdrowia.

VIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym
VIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym, Zakopane 2020, plakat

Cel zawodów

Celem zawodów Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym jest przede wszystkim oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Organizacja takich zawodów to propagowanie wśród Polaków wiedzy historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych. Bez wątpienia celem wydarzania jest upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Trasa i dystans biegu w Zakopanem

Przez organizatora zostały wyznaczone dwie trasy.

Jedna z nich, trasa nr 1 odbędzie się na długości 1963 metrów i przebiegać będzie ulicami: Park Miejski /START/ – Staszica – Piłsudskiego – Tetmajera – Grunwaldzka – Makuszyńskiego – Piłsudskiego (w lewo) – Staszica – Park Miejski /META/.

Druga z nich, trasa nr 2 o długości 5000 metrów przebiegać będzie ulicami: Park Miejski /START/- Staszica – Piłsudskiego – Tetmajera – Grunwaldzka – Makuszyńskiego – Piłsudskiego (w prawo) – Bronisława Czecha – Żeromskiego – Sabały – Piłsudskiego – Staszica – Park Miejski /META/.

Gdzie i kiedy odbędą się zawody?

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym odbędzie się 1 marca 2020 w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” o godzinie 12:00 w Parku Miejskim w Zakopanem. Zapisy na stronie: https://sport-timing.pl/pomiar-czasu/wydarzenie/tropem-wilczym-bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych-2020/

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Tytus Chałubiński „Król Tatr”

Mówili o nim "Król Tatr" i "nieziemski człek". Dr...

7. Mistrzostwa Zakopanego w Biegu Pod Górę

Już po raz siódmy w Zakopanem rozegrane zostaną Mistrzostwa...

Rok dra Tytusa Chałubińskiego

Jest wiele dobrych powodów, żeby odwiedzić Zakopane właśnie w...

77. Tour de Pologne: Bukowina Tatrzańska – Zakopane

Okres wakacji na Podhalu to czas sportowych emocji. Przed...

Teatr VIS A VIS – Zakopiańskie Lato Teatralne – Letni Teatr w Muszli Koncertowej

Mamy dla Was niecodzienną wakacyjną propozycję kulturalną, artystyczną, rozrywkową...