8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

XXIV Parada Gazdowska w Białym Dunajcu

XXIV Parada Gazdowska w Białym Dunajcu

Serdecznie zapraszamy na XXIV Paradę Gazdowską w gminie Biały Dunajec. W programie tradycyjnie odbędzie się parada gazdowska i kumoterki. Nie zabraknie zawodów w skiringu, ski-skiringu oraz wyścigi kumoterek.

Co to jest Parada Gazdowska?

Parada Gazdowska na Podhalu to już tradycja. Jest to cykl imprez obejmujących oceniane przez jury przejazdy paradne zaprzęgów konnych oraz przejazdy na czas w dyscyplinach kumoterki, skiring i ski-skiring. Podczas przejazdów paradnych oceniane są konie w tym dobór, utrzymanie, ułożenie, kondycja, rasa, uprząż oraz sanie lub kumoterki czyli styl, rodzaj, wykonanie oraz powożący i jego ubiór, postawa, sposób powożenia.

Co to są kumoterki?

Kumoterki to inaczej po góralsku gońba. Jest to nic innego jak wyścigi par góralskich po śniegu w małych saniach.

Na czym polegają wyścigi?

W wyścigach kumoterek powozi kumoter, a jego kobieta mocno trzyma się sań i poprzez balansowanie ciałem dba, by oboje nie wylecieli z toru. Para zawodników jest ubrana w tradycyjny strój góralski. Sanie do kumoterek powinny być wykonane z drewna, jak przystoi na tradycyjne sanie góralskie. Zawody przeprowadzane są na czas. Bez wątpienia jest to najbardziej widowiskowa część Kumoterskiej Gońby. Skiring to zawody polegające na tym, że narciarz jedzie za galopującym koniem. Natomiast ski-skiring to zawody, gdzie za koniem jedzie narciarz, a koniem powozi jeździec. Wszystko to okraszone góralską muzyką i niepowtarzalną atmosferą.

Kiedy odbędzie się XXIV Parada Gazdowska w Białym Dunajcu?

XXIV Paradę Gazdowską w Gminie Biały Dunajec na polanie pod osiedlem Gile zaplanowano na niedzielę, 23 lutego 2020 roku. W programie tradycyjnie parada gazdowska i kumoterska oraz zawody w skiringu, ski-skiringu oraz wyścigi kumoterek.

XXIV Parada Gazdowska w Białym Dunajcu
XXIV Parada Gazdowska w Białym Dunajcu, program 2020

Program imprezy

  • 10:00 – 11:30 Zapisy do parady i zawodów obok mostu na Gliczarowa Dolnego
  • 11:30 przejazd zaprzęgów na polanę pod osiedlem Gile
  • 12:00 parada i dyscypliny szybkościowe
Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy