8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

XIII Parada Gazdowska w Kościelisku

XIII Parada Gazdowska w Kościelisku

Parada Gazdowska i Kumoterki na Podhalu to już tradycja! Serdecznie zapraszamy na Kumoterską Gońbę, czyli widowiskowe zawody organizowane w Kościelisku.

Parada Gazdowska to już tradycja

Parada Gazdowska jest to cykl imprez obejmujących oceniane przez jury przejazdy paradne zaprzęgów konnych oraz przejazdy na czas w dyscyplinach kumoterki, skiring i ski-skiring. Podczas przejazdów paradnych oceniane są konie w tym dobór, utrzymanie, ułożenie, kondycja, rasa, uprząż oraz sanie lub kumoterki czyli styl, rodzaj, wykonanie oraz powożący i jego ubiór, postawa, sposób powożenia.

Gońba, czyli widowiskowe zawody

Kumoterki w gwarze podhalańskiej gońba to wyścig dwuosobowej pary góralskiej po śniegu w małych saniach. W wyścigach kumoterek powozi kumoter, a jego kobieta mocno trzyma się sań i poprzez balansowanie ciałem dba, by oboje nie wylecieli z toru. Para zawodników jest ubrana w tradycyjny strój góralski. Sanie do kumoterek powinny być wykonane z drewna, jak przystoi na tradycyjne sanie góralskie. Zawody przeprowadzane są na czas. Bez wątpienia jest to najbardziej widowiskowa część Kumoterskiej Gońby. Skiring to zawody polegające na tym, że narciarz jedzie za galopującym koniem. Natomiast ski-skiring to zawody, gdzie za koniem jedzie narciarz, a koniem powozi jeździec. Wszystko to okraszone góralską muzyką i niepowtarzalną atmosferą.

Gdzie odbędzie się XIII Parada Gazdowska w Kościelisku?

XIII Parada Gazdowska w Kościelisku jak co roku, tak i tym razem odbędzie się na Polanie Sywarne. Tegoroczna edycja odbędzie już w najbliższą niedzielę, 16 lutego 2020 roku o godzinie 12.00. Wydarzenie rozpocznie się Paradą Gazdowską, w której Gazdowie i Gaździny, Kumotrzy i Kumoski przejadą w tradycyjnych dwuosobowych sankach , tzw. Kumoterkach oraz w zaprzęgach parokonnych prezentując dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Jury oceniać będzie wszystkie elementy składające się na wygląd poszczególnych zaprzęgów i osób w nich zasiadających ze szczególnym uwzględnieniem tradycji. Najbardziej widowiskową częścią Kumoterskiej Gońby będą wyścigi kumoterek, skiring i ski-skiringu.

Gdzie i kiedy odbędzie się kolejna Parada?

  • 23 luty 2020 – Biały Dunajec
  • 1 marca 2020 – Zakopane

Serdecznie zapraszamy na niezapomniane widowisko!

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy