8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Reklama

Wystawa „50 lat pracy twórczej Stanisława Gąsienicy – Wawrytko. Góralskie kożuchy i serdaki”

- POLECAMY -

Wystawa „50 lat pracy twórczej Stanisława Gąsienicy – Wawrytko. Góralskie kożuchy i serdaki”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy w Czerwonym Dworze pt. „50 lat pracy twórczej Stanisława Gąsienicy – Wawrytko. Góralskie kożuchy i serdaki„.

Kim jest Stanisław Gąsienica – Wawrytko?

Stanisław Gąsienica – Wawrytko urodził się 13 listopada 1954 r. w Zakopanem. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w zawodzie kuśnierz. Doświadczenia w fachu nabierał u braci Franciszka i Władysława Ścisłowiczów, zaś serdaki zaczął szyć u Stefana Dziadkowca. Kuśnierstwem zajmuje się od roku 1969, własny zakład kuśnierski prowadzi od oku 1983. Wyroby Stanisława Gąsienicy-Wawrytko cechuje duża precyzja wykonania i bogactwo ozdób, które stanowią najbardziej rozpoznawalne symbole kultury ludowej Podhala. Unikatowe, tradycyjne serdaki, kożuchy, czapki i rękawice Stanisław Gąsienica –Wawrytko pokazywał na licznych wystawach w Zakopanem, Poroninie, Bukowinie Tatrzańskiej, Kołobrzegu. W swej kuśnierskiej karierze zdobył m.in. I nagrodę w ogólnopolskim konkursie twórczości ludowej (2003). Zaszczytem – jak twierdzi Artysta – było uszycie serdaka dla samego Ojca Świętego Jana Pawła II oraz dla figury góralki, która stała w szopce w Watykanie. Znany jest także jako Harnaś roku 2001.
Od 2004 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 2009 roku za tradycyjne, góralskie kożuchy, serdaki, czapki i rękawice otrzymał „Markę Tatrzańską”. W 2015 roku został uhonorowany Dyplomem Honorowym za zasługi dla zachowania dorobku kultury. Odznaczony także medalami „Zasłużony dla Związku Podhalan”, „Zasłużony dla Kultury Regionalnej” oraz „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

https://www.youtube.com/watch?v=SH2aOZqfYFQ

Wyjątkowa wystawa, w wyjątkowym miejscu

Willa Czerwony Dwór to wyjątkowe miejsce na mapie Zakopanego.Willa jest jednym najważniejszych punktów artystycznych i kulturalnych na Podhalu. Jest to bardzo często odwiedzane miejsce przez Turystów dzięki swoim walorom architektonicznym, ale przede wszystkim dzięki odbywającym się tutaj wystawom prezentującym kunszt lokalnych artystów ludowych związanych z Zakopanem i Podhalem.

Kiedy odbędzie się wystawa?

Wernisaż wystawy „50 lat pracy twórczej Stanisława Gąsienicy – Wawrytko. Góralskie kożuchy i serdaki” odbędzie się w Willi Czerwony Dwór, przy ul. Kasprusie w Zakopanem 20 grudnia 2019 roku o godzinie 17:00. Wystawa dostępna będzie do oglądania do 30 stycznia 2020 roku.

Willa Czerwony Dwór zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 oraz w soboty od 10:00 do 16:00. W pierwszy poniedziałek czynne od 12:00 do 17:00.

Willa Czerwony Dwór

ul. Kasprusie 27, 34-500 Zakopane
Tel: 661 601 651

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Reklama