17.7 C
Zakopane
poniedziałek, Sierpień 19, 2019
 • Wiadomości
More

  XIX Witowiańsko Watra 2019 w ramach XVIII Tatrzańskie Wici

  Zakopane Imprezy Kulturalne XIX Witowiańsko Watra 2019 w ramach XVIII Tatrzańskie Wici

  Trwają XVIII Tatrzańskie Wici. Jest to cykl imprez plenerowych organizowanych już od kilkunastu lat w okresie letnim pod Giewontem, a zarazem jest to świetna okazja na spotkanie z żywą kulturą i tradycją Podtatrza. Przed nami kolejna wyjątkowa impreza już w niedzielę, 28 lipca br. w Witowie, gdzie zapraszamy XIX Witowiańską Watrę. Bedzie się działo!

  Witowiańsko Watra jest imprezą kulturalną organizowaną od 2001r. przez Oddział Związku Podhalan w Witowie. Na początki na placu za remizą OSP i występowało kilku zespołów góralskich. Obecnie ten dzień rozpoczyna się wyjątkową mszą świętą odpustową koncelebrowaną przez księży Salezjanów na Płazówce. Po mszy świętej uczestnicy Watry jadą wozami do Witowa z muzyką, śpiewem góralskim i banderią na przedzie.

  Watra w gwarze oznacza duże ognisko, nad którym rozstawiony jest wysoki drewniany trójnóg, można przyrządzać posiłki. Rozpalenie watry ma na celu przywołanie pamięci o ludziach, którzy odeszli, wspominanie dawnych czasów, obudzenie poczucia wspólnoty, przywołanie tradycji, zwołanie sąsiadów, a czasami po prostu wywołanie specyficznego nastroju. Przy watrze często śpiewano, snuto opowieści lub w milczeniu spędzano razem czas.

  W najbliższą niedzielę, 28 lipca 2019 r. Witów tętnić będzie muzyką z różnych stron świata, a to za sprawą imprezy plenerowej. Start o godzinie 11.00 na Płazówce. Dzien zakończymy występami i konkursami na scenie plenerowej za budynkiem remizy OSP w Witowie. Serdecznie zapraszamy!

  W programie Witowiańsko Watra

  11.00 Uroczysta Msza św. w Kaplicy Św. Anny na Płazówce

  14:00 Początek XIX Witowiańskiej Watry, występ zespołu Mali Witowianie, koncert Parafialnej Orkiestry Dętej z Witowa

  15:00 Rozpalenie XIX Witowiańskiej Watry, występ kapeli Witowianie, konkurs strażacki dla dzieci, zespół ludowy KUS Jana Kollara z Serbii, konkurs w cięciu drzewa, występ zespołu Rombań

  17:30 Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Bundzu, występ NDANCE z Izraela, kabaret Marusynianki

  19:00 – 23:00 występ zespołu SQBANI

  W czasie występów stół regionalny, pieczenie kiełbasek i grillowanie! Zapraszamy!

  Witowiańsko Watra, program
  Witowiańsko Watra, program

  Dodaj komentarz

  X