back to top

Wakacje

Porady

Oscypki

atrakcje

na weekend

Rok dra Tytusa Chałubińskiego

Rok dra Tytusa Chałubińskiego

Jest wiele dobrych powodów, żeby odwiedzić Zakopane właśnie w tym roku. Dla tych jednak, którym nazwisko Tytusa Chałubińskiego nie jest obojętne, jest to moment szczególnie dobry. Miasto Zakopane ogłosiło rok 2020 właśnie rokiem tego polskiego profesora i taternika z okazji 200 rocznicy jego urodzin. „Rok Tytusa Chałubińskiego” jest organizowany w ramach programu „Kultura – Interwencje” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O doktorze Chałubińskim słów kilka

Doktor Tytus Chałubiński, do którego nazwiska przylgnął przydomek „Król Tatr”, był nie tylko lekarzem i przyrodnikiem, ale także wielkim miłośnikiem gór i popularyzatorem Podhala. Docenił lecznicze właściwości tego regionu i odkrył, że tutejszy klimat sprzyja leczeniu chorób płuc. Ten słynny lekarz był także działaczem społecznym, politycznym, wykładowcą akademickim, pisarzem i filantropem. Nie bez powodu dr Chałubiński jest zatem uznawany za jednego z najwybitniejszych Polaków drugiej połowy XIX wieku.

15 sierpnia dniem dra Tytusa Chałubińskiego

Muzeum Tatrzańskie zaplanowało szereg wydarzeń i atrakcji z okazji okrągłej rocznicy urodzin swojego legendarnego patrona. Jednym z wydarzeń jest Dzień dra Tytusa Chałubińskiego. Z tej okazji 15 sierpnia odbędzie się niezwykła wycieczka śladami dr Chałubińskiego na Halę Gąsienicową. Uczestnikom wyprawy będzie towarzyszyć między innymi Wojciech Szatkowski, kustosz Muzeum Tatrzańskiego. W wyprawie udział wezmą także aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, którzy zaprezentują interpretacje tekstów autorstwa Tytusa Chałubińskiego.

Rok dra Tytusa Chałubińskiego: program wydarzenia

15 sierpnia (sobota): wycieczka śladami „Króla Tatr”

Wydarzenie rozpocznie się o 10.00 rano częścią artystyczną przy oczku wodnym na Krupówkach, gdzie artyści zaprezentują przygotowane przez siebie inscenizacje. Kolejnym etapem wycieczki będzie wystawa poświęcona Tytusowi Chałubińskiemu, którą będzie można obejrzeć w Kuźnicach. Następnie uczestnicy ruszą tatrzańskim szlakiem aż do Hali Gąsienicowej, gdzie w schronisku PTTK „Murowaniec” odbędzie się artystyczny finał wycieczki.

16 sierpnia (niedziela): otwarcie wystawy czasowej o patronie Muzeum Tatrzańskiego „Tajemnice tatrzańskich wypraw doktora Chałubińskiego”, które odbędzie się w Tatrzańskie Musealia w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba.

Program otwarcia:

  • godz. 14 – spotkanie w ogrodzie i wspólne aranżowanie „Ogrodu Zmysłów”, który powstanie w formie florystycznych nasadzeń
  • godz. 16 – prezentacja wystawy czasowej wraz z oprowadzaniem kuratorskim

Wystawa jest najważniejszym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika.

„T jak Tytus”: Opowieść o „Królu Tatr”

Wszyscy chętni będą mogli również wziąć udział w wydarzeniach online organizowanych w ramach programu „Kultura w sieci.” Odbędą się między innymi botaniczne warsztaty, które przybliżą uczestnikom tematykę roślinności tatrzańskiej oraz nowoczesnych motywów botanicznych. Przygotowano także wykłady online na temat dra Tytusa Chałubińskiego i dwa konkursy: na zielnik oraz na krótki amatorski film na temat tego wybitnego Polaka i jego pasji.

Wystawy poświęcone dr Chałubińskiemu

Na zakopiańskich Krupówkach, obok cukierni Samanta, można także oglądać wystawę plenerową poświęconą dr Chałubińskiemu. Na siedmiu planszach znajdują się koloryzowane fotografie i ryciny należące do zbiorów archiwalnych Muzeum Tatrzańskiego. Wystawa pozwala zapoznać się z mniej znanymi faktami dotyczącymi życia oraz działalności słynnego taternika i naukowca. W sierpniu 2020 odbędzie się również wernisaż wystawy o patronie Muzeum.

Warto się w a r t k o wybrać.

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy