8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Parada Gazdowska i Kumoterki 2020

Parada Gazdowska i Kumoterki 2020

Wielkimi krokami zbliża się cykl wyjątkowych zawodów. Parada Gazdowska i Kumoterki na Podhalu to już tradycja! Serdecznie zapraszamy na Kumoterską Gońbę – widowiskowe zawody organizowane przez poszczególne gminy.

Co to jest Parada Gazdowska?

Parada Gazdowska jest to cykl imprez obejmujących oceniane przez jury przejazdy paradne zaprzęgów konnych oraz przejazdy na czas w dyscyplinach kumoterki, skiring i ski-skiring. Podczas przejazdów paradnych oceniane są konie w tym dobór, utrzymanie, ułożenie, kondycja, rasa, uprząż oraz sanie lub kumoterki czyli styl, rodzaj, wykonanie oraz powożący i jego ubiór, postawa, sposób powożenia.

Co to są kumoterki?

Kumoterki w gwarze podhalańskiej gońba to wyścig dwuosobowej pary góralskiej po śniegu w małych saniach. W wyścigach kumoterek powozi kumoter, a jego kobieta mocno trzyma się sań i poprzez balansowanie ciałem dba, by oboje nie wylecieli z toru. Para zawodników jest ubrana w tradycyjny strój góralski. Sanie do kumoterek powinny być wykonane z drewna, jak przystoi na tradycyjne sanie góralskie. Zawody przeprowadzane są na czas. Bez wątpienia jest to najbardziej widowiskowa część Kumoterskiej Gońby. Skiring to zawody polegające na tym, że narciarz jedzie za galopującym koniem. Natomiast ski-skiring to zawody, gdzie za koniem jedzie narciarz, a koniem powozi jeździec. Wszystko to okraszone góralską muzyką i niepowtarzalną atmosferą.

Na czym polega Parada Gazdowska i Kumoterki?

Co roku impreza rozpoczyna się przejazdem Parady Gazdowskiej i Kumoterskiej, którą oceniała komisja sędziowska. Kumoterska Gońba to zimowe wyścigi konnych zaprzęgów oraz narciarzy ciągniętych przez konie. Tradycyjnie Parada Gazdowska połączona jest z zawodami w skiringu (jeździec na nartach za koniem) i ski-skiringu (jeździec na koniu za nim narciarz) oraz wyścigiem kumoterek. Z roku na rok, to niezwykłe, wzbudzające wielkie emocje widowisko przyciąga na Podhale po kilka tysięcy widzów.

Parada Gazdowska - Polana Lichajówki 2020
Parada Gazdowska – Polana Lichajówki 2020, plakat

Gdzie i kiedy odbędzie się impreza?

  • 19 stycznia 2020 – Poronin
  • 26 stycznia 2020 – Szaflary
  • 2 luty 2020 – Ludźmierz
  • 9 luty 2020 – Bukowina Tatrzańska
  • 16 luty 2020 – Kościelisko
  • 23 luty 2020 – Biały Dunajec
  • 1 marca 2020 – Zakopane

Serdecznie zapraszamy na pierwszą w tym roku Paradę Gazdowską w Gminie Poronin, która odbędzie się w niedzielę, 19 stycznia 2020 roku o godzinie 11.00 na Polanie Lichajówki przy trasie do Małego Cichego.

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy