26.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

XXVIII Przednówek w Polanach, Kościelisko program 2021

XXVIII Przednówek w Polanach, Kościelisko program 2021

XXVIII Przednówek w Polanach w Kościelisku rusza już końcem maja 2021. Przednówek, to wydarzenie regionalne. Ma przypomnieć dawne zwyczaje pasterskie górali. W czasie imprezy góralskie grupy muzyczne występują na deskach Domu Ludowego na Chotarzu w Kościelisku.

O Przednówku w Polanach

Dla rodowitych górali przednówek był to czas kiedy ustępowała zima, zanim jeszcze owce mogły wyjść na hale. Był to bardzo trudny czas, w którym zapasy żywności po zimie już się kończyły i często nie było co jeść. Ziemia w tym czasie jeszcze nic nie rodziła. Dopiero wyjście owiec na hale oznaczało, że pojawią się sery, oscypki. Wszystko ruszało do życia a gazdowie wyruszyli do roboty w polu. Tatry to nie tylko góry. Wielowiekowa tradycja góralska jest równie barwna i ciekawa jak krajobrazy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wszystkich odwiedzających Podhale, szczególnie jego południową część wkraczającą w same Tatry, zapraszamy na muzyczne wydarzenie regionu – do Gminy Kościelisko. We wsi o tej samej nazwie znajduje się Dom Ludowy będący siedzibą Związku Podhalan. To miejsce spotkań wielu pokoleń górali, gdzie kultywowane są ich tradycje i obyczaje.

Spotkanie z żywym folklorem – muzycznym wydarzeniem kulturowym Podhala.

Poprzednie Przednówki gościły blisko 200 miłośników tańca i śpiewu związanych duchem Podhala.  To wspaniała, niezwykle bogata kulturowo impreza poruszająca serca mieszkańców oraz turystów odwiedzających Tatry. Uczta dla zmysłów – kultura góralska zachwyca wielością barw, radosnymi, skocznymi dźwiękami, ciekawymi opowieściami… Cóż za szczęście, że górale tak kochają swoją tradycję oraz nieustannie chcą dzielić się nią z wędrowcami!

XXVIII Przednówek w Polanach 2021, Kościelisko
XXVIII Przednówek w Polanach 2021, Kościelisko

XVIII Przednówek w Polanach 2021

XVIII Przednówek w Polanach to przegląd muzyki regionalnej. W tym roku konkurs będzie trwał aż trzy dni i rozpocznie się już o 12.30 w piątek, 28. maja we wspomnianym Domu Ludowym w Kościelisku. Główną częścią programu jest przegląd tańca i śpiewu zespołów w różnych kategoriach: grupy rodzinne, młodzieżowe, śpiew pasterski i góralski. Organizatorzy zadbali również o występy znanych zespołów i muzyków podhalańskiej kultury – Zespół Pieśni i Tańca Polany, Góralski Zespół Polaniarze z Kościeliska. Wyjątkową atrakcją jest na pewno wieczór autorski Krzysztofa Trebuni-Tutki – muzyka, który założył znany zespół Trebunie-Tutki oraz kapelę Śleboda. Pan Krzysztof wraz z kapelą uświetnią sobotni wieczór przednówkowego przeglądu. W niedziele natomiast galę rozdania nagród poprzedzi podróż muzyczna „Dookoła Tatr” w wykonaniu znanego gawędziarza, muzyka i tancerza Jana Karpiela-Bułecka występującego wraz zespołem Hurda.

W piątek i w sobotę impreza odbędzie się w samym Domu Ludowym. Ze względu na przepisy sanitarne organizatorzy proszą o przestrzeganie zasad obowiązujących w pomieszczeniach zamkniętych. Już w niedzielę można się spodziewać jednak większej swobody oraz smakowania muzycznej kultury Tatr w plenerze – na polanie po przeciwnej stronie Domu Ludowego. Tam też planowana jest na godzinę 20.00 uroczysta ceremonia ogłoszenie wyników oraz wręczenie Zbyrcoków – nagród przyznawanych rokrocznie na Przednówku w Polanach. Dla niewtajemniczonych dodam, że zbyrcok to nic innego jak pasterski dzwonek wieszany u szyi owiec i bydła. Symboliczne nagrody – złoty, srebrny oraz brązowy Zbyrcok – przyznawane są we wszystkich kategoriach. Przewidziane są również nagrody specjalne.

XXVIII Przednówek w Polanach to świetna okazja by bliżej poznać podhalańską kulturę i folklor. Będzie dużo góralskiej muzyki i śpiewu. Zapraszamy!

XXVIII Przednówek w Polanach program 2021, Kościelisko
XXVIII Przednówek w Polanach program 2021, Kościelisko

XXVIII Przednówek w Polanach, program 2021

Piątek 28 maja – Dom Ludowy Kościelisko

 • 12:30 – uroczyste otwarcie XXVIII Przednówka w Polanach
 • 12:45 – przesłuchania konkursowe

Sobota 29 maja – Dom Ludowy Kościelisko

 • 12:30 – otwarcie drugiego dnia XXVIII Przednówka w Polanach
 • 12:40 – przesłuchania konkursowe
 • 15:45 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Polany im St. Nędzy Kubińca z Kościeliska
 • 16:00 – c.d. przesłuchań konkursowych
 • 18:30 – Krzysztof Trebunia-Tutka & Śleboda – wieczór autorski „Ulubione nuty polaniarskich Muzykantów”

Niedziela 30 maja – scena plenerowa Dom Ludowy w Kościelisku

 • 11:00 – uroczyste otwarcie trzeciego dnia XXVIII Przednówka w Polanach
 • 11:20 – przesłuchania konkursowe
 • 14:45 – występ Góralskiego Zespołu Polaniorze z Kościeliska
 • 15:20 – c.d. przesłuchań konkursowych
 • 17:30 – wręczenia Nagród Wójta Gminy Kościelisko za działalność w zakresie kultury oraz nagród Zasłużonych dla Związku Podhalan Oddział Kościelisko
 • 18:30 – Jan Karpiel-Bułeczka z zespołem Hurda w podróży muzycznej „Dookoła Tatr”
 • 20:00 – ogłoszenie wyników, wręczenia nagród i zakończenie XXVIII Przednówka w Polanach

Dom Ludowy Związku Podhalan

ul. Chotarz 453, 34-511 Kościelisko
Tel: 18 207 03 06

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy