Sylwester

Porady

atrakcje

na weekend

Białcański jubileusz i zabawa zespolańska w Białce Tatrzańskiej

- POLECAMY -

Białcański jubileusz i zabawa zespolańska w Białce Tatrzańskiej

Planujesz listopadowy weekend na Podhalu? Serdecznie zapraszamy na jubileusz 35-lecia zespołu Mali Białcanie połączonego z 25-leciem zespołu Białcanie. Będzie to uroczystość pełna folkloru, góralskiej tradycji a przede wszystkim muzyki.

Zespół Mali Białcanie powstał w roku 1984 z inicjatywy Stanisława Zagaty i Józefa Nowobilskiego. Grupa dziecięca z Białki Tatrzańskiej od samego początku miała za zadanie kultywowanie rodzimej tradycji Podhala. Tak jest do dnia dzisiejszego. W zespole przekazywana jest z pokolenia na pokolenie góralska tradycja. Dzieci w zespole już od najmłodszych lat odkrywają piękno swojego regionu poprzez śpiew, taniec, dawne zwyczaje i zabawy. Występy „Małych Białcanów” towarzyszą różnym okolicznościom w regionie. Głównie oparte są na radosnych zabawach dziecięcych przeplatanych śpiewem i tańcem góralskim.

10 lat później również w Białce Tatrzańskiej, w roku 1994 powstał Zespół „Białcanie”. Grupa połączyła dorosłych oraz młodzież wywodzącą się z dziecięcego zespołu góralskiego Mali Białcanie. Grupa Białcanie przede wszystkim prezentuje i kultywuje folklor górali podhalańskich. Zespół w swoich działaniach nienagannie zachowuje lokalną, właściwą dla rodzimej miejscowości specyfikę kulturową. Zespół występuje na scenach wielu wydarzeniach kulturalnych, przeglądach, konkursach i festiwalach na terenie nie tylko Podhala lecz całej Polski i za granicą.

Oba zespoły już 17 listopada 2019 roku w remizie OSP w Białce Tatrzańskiej świętować będą swoje jubileusze. Obchody zacznie uroczysta Msza Święta o godzinie 15:00 w kościele parafialnym w Białce Tatrzańskiej. Po Liturgii zapraszamy na cmentarz, by uczcić pamięć ważnych dla zespołu osobistości.

Po uroczystym złożeniu wieńców i wspólnej modlitwie, na Remizie OSP w Białce Tatrzańskiej zacznie się artystyczna część obchodów. Tego dnia zobaczymy występy zespołów Mali Białcanie, Białcanie i Białcanie Absolwenci. O godzinie 20:00 wieczór dopełni koncert zespołu Murań.

Wstęp wolny, zapraszamy!

Ochotnicza Straż Pożarna

ul. Środkowa 264, 34-405 Białka Tatrzańska
Tel: 18 265 41 15

Dodaj komentarz

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Lawiny – górskie zimowe niebezpieczeństwo

Zejście lawiny może przydarzyć się każdemu, kto przebywa w...

Magiczny Sylwester w Termach Bukovina

Nie masz jeszcze planów na Sylwestra? Weź udział w...

Zimowa przygoda ze Snowdoo Adventure w Zakopanem

Marzysz o zimowej przygodzie na świeżym powietrzu? Lubisz adrenalinę,...

V Zakopiański Noworoczny Bieg i Marsz Nordic Walking 2020

Rozpocznij Nowy Rok 2020 w sportowym stylu! Weź udział...
X