1.5 C
Zakopane

Wielkanoc

Wakacje

Porady

atrakcje

na weekend

"Z daleka od ludzkiego zgiełku i mrowiska wstaje wiosna, dusząca od światła i żaru; i z głębi leśnej wody nagle kształt wytryska, podobny do...

Sztuka teatralna „Baby i dezerterzy”

- POLECAMY -

Sztuka teatralna „Baby i dezerterzy”

Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej serdecznie zaprasza na wyjątkową sztuka teatralna – komedię Aleksandra Fredry „Baby i dezerterzy” w góralskiej aranżacji.

Teatr w Bukowinie istnieje od ponad 90 lat

Teatr założony został w 1923 roku z inicjatywy miejscowych nauczycieli – Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów. Początkowo działał pod patronatem Stowarzyszenia Teatrów i Chórów Włościańskich z siedzibą we Lwowie. Wystawiano wtedy niewielkie sztuki adaptowane do gwary góralskiej m.in. „Gody” Feliksa Gwiżdża i „Zrękowiny u Druzgały” Wojciecha Brzegi. Aktorzy występowali w strojach regionalnych. Uwieńczeniem każdego przedstawienia był śpiew i taniec góralski.

Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej

W roku 1971 po śmierci wieloletniego kierownika Domu Ludowego Józefa Pitoraka Teatr przyjął nazwę „Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej”. Zespół Teatralny, działający pod kierownictwem Józefa Koszarka, w 1973 roku otrzymał od Ministra Kultury i Sztuki nagrodę III stopnia za twórczość artystyczną i upowszechnianie folkloru swojego regionu. W latach 90-tych została nawiązana współpraca aktorów z Janem Guttem-Mostowym. Dokonał on adaptacji do realiów i gwary podhalańskiej sztuki Aleksandra Fredry: „Gwałtu, rety co się dzieje!”, „Zemsta”, „Damy i Huzary” oraz utwory Moliera: „Lekarz mimo woli”, „Skąpiec”.

Baby i dezerterzy, plakat
Baby i dezerterzy, plakat

Sztuka „Baby i dezerterzy” na deskach teatru w Bukowinie

Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej serdecznie zaprasza na wyjątkową sztuka teatralna – komedię Aleksandra Fredry „Baby i dezerterzy” w góralskiej aranżacji, która odbędzie się już 8 stycznia 2020 roku o godzinie 20:00 w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej.

Gdzie kupić bilety na przedstawienie?

Bilety na sztukę Baby i Dezerterzy dostępne będą w kasie Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej na godzinę przed spektaklem. Wstęp w cenie 20 zł od osoby.

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

ul. Tadeusza Kościuszki 87, 34-530 Bukowina Tatrzańska
Tel: 18 207 72 21

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Wiosna na Podhalu

"Z daleka od ludzkiego zgiełku i mrowiska wstaje wiosna,...

Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem – trwają zapisy

Przed nami kolejny wyjątkowy festiwal biegowy, trzy dni i...

Narciarskie szaleństwo na Nosalu

Narciarstwo to świetny trening całego ciała. Szusowanie na stokach...

Wiosna Kultury w Zakopanem

To będzie wyjątkowa Wiosna Kultury w Zakopanem. Przed nami...

Kameralny i urokliwy wyciąg narciarski Ugory

Ugory to ziemie nie uprawiane od bardzo dawna. Jednak...