back to top

Wakacje

Porady

Oscypki

atrakcje

na weekend

55. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, program 2021

Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, to Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Góralska tradycja w czystej postaci. Sierpień na Podhalu to miesiąc pełen folkloru. Przed nami kolejna edycja Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”.

Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej

Historia Sabałowych Bajań

Historia Sabałowych Bajań sięga roku 1967, kiedy to po raz pierwszy odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej. Pomysłodawcą imprezy był Józef Pitorak, który w tamtych latach był prezesem Domu Ludowego. Początkowo był to tylko konkurs dla gawędziarzy. W miarę upływu lat „Sabałowe Bajania” rozrastały, przybywało konkurencji. W roku 1969 do regulaminu wprowadzono konkurs instrumentalistów ludowych, w 1974 r. konkurs śpiewaków ludowych, a w 1984 konkurs śpiewu pytacy i mowy starosty weselnego.

„Sabałowe Bajania” trwają do dziś i nie da się ukryć, że od samego początku cieszą się wielkim zainteresowaniem i ściągają do Bukowiny rzesze ludzi z całej Polski. Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny.

Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej

O Sabałowych Bajaniach

Na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej spotykają się gawędziarze, muzykanci i śpiewacy nie tylko z Podhala, ale również z innych stron Polski: z Orawy, Beskidu Śląskiego, z Żywiecczyzny, z Gorców, z Ziemi Myślenickiej, Suskiej, Limanowskiej, z regionu górali Zagórzańskich, z Ziemi Sądeckiej i Krakowskiej, górale spiscy, górale spod Pienin, górale z Piwnicznej, górale babiogórscy, Kliszczacy z Tokarni, muzykanci z Pogórza Krośnieńskiego, śpiewacy z Pogórza Gorlickiego, a także śpiewaczki z Baranowa Sandomierskiego.

Jest to nie tylko Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Całemu wydarzeniu towarzyszy wiele atrakcji, między innymi: prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, spektakle teatralne, występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów folkowych, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie oraz impreza plenerowa Sabałowa Noc. Zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej już od 5 do 8 sierpnia 2021 roku. Będzie się działo!

W czasie festiwalu odbędzie się również Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej podczas której można zobaczyć prace ponad dwustu twórców z całej Polski. Odbędzie się również Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego artyści ludowi prezentują tajniki powstawania swoich dzieł.

Sabałowe Bajania 2021, program – Bukowina Tatrzańska, 5- 8 sierpnia

5 sierpnia (czwartek)

  • 11.00 Paradny przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską
  • 12.00 OFICJALNE OTWARCIE 55. SABAŁOWYCH BAJAŃ, prezentacja muzyk, występy zespołów regionalnych
  • 15.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
  • 20.00 Koncert rodzinnej kapeli POLOKÓW (scena przed Domem Ludowym)
  • 21.00 Koncert zespołu GRONICKI (scena przed Domem Ludowym)

6 sierpnia (piątek)

  • 10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
  • 15.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
  • 20.00 Koncert JANA KARPIELA-BUŁECKI z Zespołem (scena przed Domem Ludowym)
  • 21.00 Koncert zespołu KRYWAŃ (scena przed Domem Ludowym)

7 sierpnia (sobota)

  • 10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
  • 15.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)

SCENA PLENEROWA (teren pod bukowiańskimi termami)

  • 14.00 Zawody strzeleckie O SABAŁOWĄ FLINTĘ
  • 19.00 Koncert zespołu RZOZ
  • 20.00 SABAŁOWA NOC – Ceremonia pasowania na Zbójnika, nadanie honorowego tytułu Wiyrchowyj Orlicy, rozpalenie watry, pokaz sztucznych ogni
  • 22.00 Koncert zespołu CARRANTUOHILL

8 sierpnia (niedziela)

  • 16.00 OFICJALNE OGŁOSZENIE WYNIKÓW 55. SABAŁOWYCH BAJAŃ

Wręczenie dyplomów i nagród (Dom Ludowy)

Program wydarzeń towarzyszących:

  1. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ
    (w godz. 10.00 – 20.00; świetlica Domu Ludowego)
  2. KIERMASZ SZTUKI LUDOWEJ (w godz. 10.00 – 20.00 przy Domu Ludowym)
  3. BUKOWIAŃSKIE PRZYSMAKI – prezentacja kuchni regionalnej Koła Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej (5-7 sierpnia, godz. 10.00; teren przed Domem Ludowym)
  4. BAJANIOWE ŚPASY – zajęcia plastyczne dla dzieci prowadzone przez twórców ludowych (5-8 sierpnia w godz. 11.00 – 16.00; teren Domu Ludowego)
  5. ŚLADAMI SABAŁY – wycieczka górska w stylu retro na Rusinową Polanę (niedziela, 8 sierpnia; zbiórka przed Domem Ludowym o godz. 10.00)

Organizator zastrzega sobie prawo zmian w programie.

55. Sabałowe Bajania, program 2021
55. Sabałowe Bajania, program 2021 – Bukowina Tatrzańska
Najnowsze na portalu
Polecamy
Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy