19. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

0
64

Tradycyjne, bo 19. raz z rzędu w Zakopanem odbędzie się jeden z największych festiwali organowych w Polsce. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej wpisał się już na dobre w kulturalny kalendarz wydarzeń Zakopanego. Nie da się ukryć, że wydarzenie to stanowi ciekawą, wakacyjną propozycję zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Program festiwalu od lat dobierany jest w taki sposób, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających mieszkańców. 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się w dniach od 30 czerwca do 11 sierpnia 2019 roku.

Zachęcamy do udziału, gdyż będzie to świetna okazja do zapoznania się z wielkimi dziełami muzyki organowej i kameralnej, granymi przez znakomitych artystów przyjeżdżających z całego świata. Możliwość zapoznania wspaniałej muzyki, granej przez najznakomitszych wirtuozów w przestrzeniach zakopiańskich świątyń, galerii czy teatru.

Festiwal odbywa będzie się miedzy innymi w Sanktuarium Najświętszej Rodziny, w Kościele na Górce, w Sanktuarium Narodowym na Krzeptówkach, w sali Miejskiej Galerii Sztuki im Wł. hr. Zamoyskiego oraz w Teatrze im. St I. Witkiewicza.

Korzenie festiwalu sięgają roku 2000. W tym czasie dzięki staraniom ks. Prałata Stanisława Olszówki przeprowadzony został generalny remont organów w Kościele Najświętszej Rodziny na Krupówkach. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku z inicjatywy Witolda Zalewskiego, który w tym czasie był I organistą Królewskiej Katedry na Wawelu. Początkowo festiwal był typowo organowy, przy instrumencie zasiadali najwybitniejsi muzycy zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Na przestrzeni lat impreza ewoluowała, zyskując coraz to szersze grono melomanów muzyki poważnej, repertuar festiwalu został poszerzony o koncerty kameralne.

Dodaj komentarz