Sylwester

Porady

atrakcje

na weekend

14. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”

- POLECAMY -

14. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”

W Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się spotkanie muzykantów z całego Podhala. Przed nami 14. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”. Wydarzenie to upamiętnia najwybitniejszą góralską prymistkę – Bronisławę Dziadoń – Konieczną.

O Bronisławie Dziadoń-Koniecznej słów kilka

Bronisława Dziadoń-Konieczna to muzykantka, skrzypaczka i prymistka góralskazwana. Zwana była „Sabałom w spódnicy”. Urodziła się w 1894 roku na Łysej Polanie. Od dziecięcych lat towarzyszyła jej muzyka. W jej rodzinie grał ojciec i wuj oraz bracia. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierała u Bartłomieja Obrochty, przyjaciela rodziny. Mimo, że jej ojciec uważał że „granie to nie babsko rzec”, pod jego nieobecność sięgała po skrzypce i grała. Wielkim sprzymierzeńcem dla dziewczyny okazał się hrabia Zamoyski. Polecił on hrabiemu Baczyńskiemu przywieźć wspaniałe skrzypce z Wiednia a ojca przekonał, by ten pozwolił rozwijać talent młodej muzykantce pomimo, że w tamtych czasach granie po góralsku było zajęciem wyłącznie męskim.

Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”

14. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie” odbędą się już 24 listopada 2019 roku w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej. Tego dnia specjalnie na tą okazję powołana Komisja Artystyczna złożona ze znanych muzykantów i fachowców zajmujących się muzyką góralską przesłucha prezentujące się kapele i przyzna nagrodę honorową „Dziadońcyn Smycek”. Muzyki, w archaicznym trzy osobowym składzie, będą kolejno prezentować swoje umiejętności, zapewniając słuchaczom różnorodność interpretacji podhalańskich melodii.

Program imprezy:

11:00 Msza Święta w kościele parafialnym w Bukowinie Tatrzańskiej. Złożenie kwiatów na grobach muzykantów spoczywających na miejscowym cmentarzu.

13:30 Rozpoczęcie muzykowania.

17:30 Wręczenie „Dziadońcynego smycka”.

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

ul. Tadeusza Kościuszki 87, 34-530 Bukowina Tatrzańska
Tel: 18 207 72 21

Dodaj komentarz

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Lawiny – górskie zimowe niebezpieczeństwo

Zejście lawiny może przydarzyć się każdemu, kto przebywa w...

Magiczny Sylwester w Termach Bukovina

Nie masz jeszcze planów na Sylwestra? Weź udział w...

Zimowa przygoda ze Snowdoo Adventure w Zakopanem

Marzysz o zimowej przygodzie na świeżym powietrzu? Lubisz adrenalinę,...

V Zakopiański Noworoczny Bieg i Marsz Nordic Walking 2020

Rozpocznij Nowy Rok 2020 w sportowym stylu! Weź udział...
X