8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Reklama

Warsztaty tkackie dla dzieci i młodzieży „Zakopiańskie Wątki”

- POLECAMY -

Warsztaty tkackie dla dzieci i młodzieży „Zakopiańskie Wątki”

Dni Zakopanego zbliżają się wielkimi krokami. Jest co cykl imprez odbywający się pod Giewontem co roku, dla upamiętnienia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 1997 roku w Zakopanem. Tym razem temu wyjątkowemu wydarzeniu towarzyszyć będzie niezwykłe wydarzenie! „Zakopiańskie Wątki” – warsztaty tkackie dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, przy ul. Krupówki 41 już 8 czerwca br. Wydarzenie organizowane jest przez Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Miejską Galerię Sztuki. Do udziału zapraszamy wszystkie dzieci (10+) i młodzież.

Tkactwo to dział przemysłu włókienniczego i rzemiosła zajmujący się wytwarzaniem tkanin oraz ich wykończeniem. Jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Jego początki sięgają neolitu. Powstały wtedy najstarsze, pionowe warsztaty tkackie.
W epoce brązu powstało i rozwinęło się tkactwo tabliczkowe i naalbinding. Naalbinding, czyli tkanie igłą, ze względu na technikę wytwarzania wyrobu zbliżoną do dziania lub koronkarstwa, należy zaliczyć raczej do dziewiarstwa.
Poziome warsztaty tkackie jak i pionowe, praktycznie w niezmienionej formie dotrwały do współczesności i nadal są wykorzystywane w mniej rozwiniętych regionach świata lub do tkactwa artystycznego i ludowego. Podobnie prymitywne techniki tkania bardko i tabliczka są chętnie stosowane w tkactwie ludowym i artystycznym.
Krosno tkackie z prostym ręcznym mechanizmem przerzutowym skonstruował w 1738 roku John Kay. Pierwsze krosno mechaniczne powstało w 1785 r. i stało się przyczyną niepokojów społecznych wznoszonych przez ludzi którzy tracili pracę, połączonych z niszczeniem maszyn.

Warsztaty tkackie odbędą się w ramach wystawy „Zakopiańska Kolekcja Sztuki Galerii Pegaz i Miejskiej Galerii Sztuki”. Na ekspozycji prezentowane będą dzieła najwybitniejszych polskich artystów ostatniego półwiecza z zakresu rzeźby, malarstwa, tkaniny, grafiki i rysunku.

Warsztaty poprowadzi Anna Hebda. Do udziału zapisać można się drogą mailową: mgs@galeria.zakopane.pl lub telefonicznie: 18 20 127 92. Należy pamiętać, że ilość miejsc jest ograniczona. Wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Miejska Galeria Sztuki

ul. Krupówki 41, 34-500 Zakopane
Tel:: 18 20 127 92

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Reklama