Sylwester

Porady

atrakcje

na weekend

Warsztaty tkackie dla dzieci i młodzieży „Zakopiańskie Wątki”

- POLECAMY -

Warsztaty tkackie dla dzieci i młodzieży „Zakopiańskie Wątki”

Dni Zakopanego zbliżają się wielkimi krokami. Jest co cykl imprez odbywający się pod Giewontem co roku, dla upamiętnienia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 1997 roku w Zakopanem. Tym razem temu wyjątkowemu wydarzeniu towarzyszyć będzie niezwykłe wydarzenie! „Zakopiańskie Wątki” – warsztaty tkackie dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, przy ul. Krupówki 41 już 8 czerwca br. Wydarzenie organizowane jest przez Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Miejską Galerię Sztuki. Do udziału zapraszamy wszystkie dzieci (10+) i młodzież.

Tkactwo to dział przemysłu włókienniczego i rzemiosła zajmujący się wytwarzaniem tkanin oraz ich wykończeniem. Jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Jego początki sięgają neolitu. Powstały wtedy najstarsze, pionowe warsztaty tkackie.
W epoce brązu powstało i rozwinęło się tkactwo tabliczkowe i naalbinding. Naalbinding, czyli tkanie igłą, ze względu na technikę wytwarzania wyrobu zbliżoną do dziania lub koronkarstwa, należy zaliczyć raczej do dziewiarstwa.
Poziome warsztaty tkackie jak i pionowe, praktycznie w niezmienionej formie dotrwały do współczesności i nadal są wykorzystywane w mniej rozwiniętych regionach świata lub do tkactwa artystycznego i ludowego. Podobnie prymitywne techniki tkania bardko i tabliczka są chętnie stosowane w tkactwie ludowym i artystycznym.
Krosno tkackie z prostym ręcznym mechanizmem przerzutowym skonstruował w 1738 roku John Kay. Pierwsze krosno mechaniczne powstało w 1785 r. i stało się przyczyną niepokojów społecznych wznoszonych przez ludzi którzy tracili pracę, połączonych z niszczeniem maszyn.

Warsztaty tkackie odbędą się w ramach wystawy „Zakopiańska Kolekcja Sztuki Galerii Pegaz i Miejskiej Galerii Sztuki”. Na ekspozycji prezentowane będą dzieła najwybitniejszych polskich artystów ostatniego półwiecza z zakresu rzeźby, malarstwa, tkaniny, grafiki i rysunku.

Warsztaty poprowadzi Anna Hebda. Do udziału zapisać można się drogą mailową: [email protected] lub telefonicznie: 18 20 127 92. Należy pamiętać, że ilość miejsc jest ograniczona. Wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Miejska Galeria Sztuki

ul. Krupówki 41, 34-500 Zakopane
Tel:: 18 20 127 92

Dodaj komentarz

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Start do nart, czyli jak się przygotować do sezonu narciarskiego

Zima to idealny czas do uprawiania wielu sportów, jednak...

„Zaczytane Piątki” z tekstami tegorocznej noblistki Olgi Tokarczuk

W imieniu Gminnej Biblioteki Publicznej w Kościelisku serdecznie zapraszamy...

Kraina Światła na Gubałówce – oficjalne otwarcie

Kraina Światła na szycie Gubałówki w Zakopanem to już...

Spotkanie z cyklu „Czarne na białym”

W imieniu wydawnictwa Czarne, Muzeum Tatrzańskiego i Fundacji "Zakopiańczycy....

Andrzejkowa Noc Saunowa w Chochołowkich Termach

Planujesz Andrzejki na Podhalu? Serdecznie zapraszamy do Term Chochołowskich...
X