14.1 C
Zakopane
wtorek, Czerwiec 25, 2019
More
  Zakopane Atrakcje Latem Kolej krzesełkowa na Butorowy Wierch - wyciąg z pięknym widokiem na Tatry

  Kolej krzesełkowa na Butorowy Wierch – wyciąg z pięknym widokiem na Tatry

  Odwiedzając Tatry, Zakopane i Kościelisko warto skorzystać z jednej z największych letnich atrakcji turystycznych Kościeliska – wyciągu krzesełkowego na Butorowy Wierch. Podczas podróży tą koleją linową turyści doznają nie tylko wspaniałych wrażeń związanych z wjazdem kolejką, ale ich oczom ukazuje się także monumentalny, niezapomnianych widok na niemal całe Tatry. Panoramę szczytów tatrzańskich podziwiać można szczególnie podczas zjazdu.

  Położenie i historia kolei krzesełkowej na Butorowy Wierch

  Kolej krzesełkowa na Butorowy Wierch jest wyciągiem krzesełkowym, którego trasa prowadzi z Kościeliska pod znajdujący się w Paśmie Gubałowskim szczyt Butorowego Wierchu i znajduje się na południowo-wschodnim zboczu tego wzniesienia. Stanowi ona chętnie odwiedzaną atrakcję turystyczną ze względu na możliwość przeżycia wspaniałych doznań podczas wjazdu kolejką, a także możliwość ujrzenia przepięknej panoramy na Tatry, zwłaszcza podczas zjazdu. Wielu turystów decyduje się na skorzystanie z tej kolejki w połączeniu z koleją linowo-terenową na Gubałówkę, wjechać na górę kolejką na Gubałówkę, przejść jej grzbietem i wracać kolejką krzesełkową lub w przeciwnym kierunku. Podczas wędrówki grzbietem Gubałówki można skorzystać z kilku innych atrakcji takich jak między innymi: Kolej Szymoszkowa, park linowy Gubałówka, park linowy Złota Grań, park przygody Adventure , wypożyczalnia quadów Quadoo Adventure, a także wypożyczania rowerów.

  Kolej wybudowana została przez Mostostal, a jej projekt jest autorstwa Krakowskiego Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa Przemysłowego. Operatorem tej kolejki krzesełkowej są Polskie Koleje Linowe S.A. Kolej krzesełkową na Butorowy Wierch uruchomiono w 1978 roku. Od jej uruchomienia aż do roku 1995 była ona elementem infrastruktury ośrodka narciarskiego Butorowy Wierch. Lecz od 1995 roku ośrodek narciarski zaprzestał działalności, trasa narciarska nie funkcjonuje już jak w poprzednich latach. Powodem jest przede wszystkim ogrodzenie działek znajdujących się na trasie zjazdowej przez prywatnych właścicieli. Sprawiło to, że nie można bezpiecznie pokonać tej trasy narciarskiej bez natknięcia się na ogrodzenia. Jednak w 2010 roku PLK wznowiło negocjacje dotyczące utworzenia na nowo ośrodka zimowego w tym miejscu, choć nadal niestety nie osiągnięto porozumienia w tej sprawie. Jednak podróż wyciągiem krzesełkowym wciąż stanowi atrakcję ze względu na widoki.

  Kolej krzesełkowa – dane techniczne, trasa

  Długość trasy kolejki krzesełkowej na Butorowy Wierch liczy 1619 m. Czas przejazdu kolejką zajmuje około 20 minut. Dolna stacja znajduje się na wysokości 886,3 m n.p.m., natomiast stacja górna na wysokości 1158,4 m n.p.m., co daje różnicę poziomów 272,1 m. Na trasie znajduje się 19 podpór, a pasażerów obsługuje 200 krzesełek 2-osobowych. Kolejka może przewieźć 700 osób w ciągu godziny.

  Cennik, godziny otwarcia kolei Butorowy Wierch

  Kolej do dnia 5 lipca 2019 jest nieczynna, przegląd techniczny. Cenny biletów za przejazd na dzień dzisiejszy też nie są znane, już wkrótce cennik 2019.

  Kościelisko i Pasmo Gubałowskie

  Dolna stacja kolei na Butorowy Wierch znajduje się w Kościelisku niedaleko ulic Powstańców Śląskich i Czajki, gdzie mieszczą się parking oraz przystanek autobusowy. Kolejka W tej wypoczynkowej miejscowości odnaleźć można wiele miejsc noclegowych, prowadzą stąd szlaki górskie w Tatry, a najważniejszym zabytkiem jest drewniany kościół św. Kazimierza.

  Przejazd krzesełkiem na Butorowy Wierch kończy swój bieg tuż pod szczytem Butorowego Wierchu w Paśmie Gubałowskim, którędy prowadzi zielony szlak z Gubałówki na Ciemniak. Grzbietem Gubałówki prowadzi także czarny szlak z centrum Zakopanego na Magurę Witowską, żółty szlak z Zakopanego do Dzianisza, inny żółty szlak z Gubałówki pod Antałówkę oraz czerwony szlak z Wierchu Olczańskiego w Bukowinie Tatrzańskiej do przejścia granicznego w Chochołowie

  Lokalizacja

  Butorowy Wierch. Polskie Koleje Linowe Sp. z o.o.

  ul. Nędzy Kubińca, 34-500 Kościelisko
  Tel: 22 444 66 66

  Dodaj komentarz

  Najnowsze, ostatnio czytane

  19. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

  Koncert inauguracyjny 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

  W Zakopanem 19. raz z rzędu odbędzie się jeden z największych festiwali organowych w Polsce - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Impreza, która wpisała się na stałe w kulturalny kalendarz wydarzeń Zakopanego. Międzynarodowy Festiwal...
  Targi staroci w Zakopanem

  Kolekcjonerskie targi staroci w Zakopanem

  Rozpocznij wakacje w nietypowym stylu i przenieś się w inny wymiar czasowy. Wszystko to za sprawą Kolekcjonerskich targów staroci w Zakopanem. Zapowiada się nie lada gratka dla kolekcjonerów antyków! Miłośnicy nietypowych i niepowtarzalnych drobiazgów będą...

  Najnowsze