back to top

Wakacje

Porady

Oscypki

atrakcje

na weekend

Muzeum Oscypka, historia podhalańskiego „złota”

„Powiadają ze nie leje na Podhalu, a oscypki lecą z nieba tak jak dysc…” (tekst: Zbóje „Zakopianka”).  Muzeum Oscypka w Zakopanem to idealne miejsce na sprawdzenie tej teorii. Jeżeli chcesz dowiedzieć się skąd pochodzi oscypek, zobaczyć na własne oczy jego produkcję lub sam spróbować swoich sił w wytwarzaniu tego  góralskiego przysmaku zaplanuj na trasie swojej wycieczki odwiedzenie serowego skansenu.

Skąd przybyłeś oscypku?

Historia pokazuje, że oscypek pojawił się na Podhalu na przełomie XIV i XV wieku, kiedy to pasterskie plemiona Włochów przywędrowały na podkarpackie tereny z Siedmiogrodu (Transylwania). Tradycyjna receptura, która jest nie zmieniona do dziś, została zapisana w instruktażu państwa Ślemieńskiego na Żywiecczyźnie w 1748 roku. Dawniej oscypki używane były do rozliczeń pomiędzy gazdą i bacą oraz bacą i juhasami. Aktualnie ser ten jest smakołykiem goszczącym na wielu europejskich stołach. A od 14 lutego 2008r. chroniony jest przez prawo unijne, posiadając status Chronionej Nazwy Pochodzenia.

Podhalańskie „złoto” ma swoje muzeum

Muzeum Oscypka to świetna oferta dla osób, które chcą wziąć udział w aktywnych pokazach wyrobu tego podhalańskiego specjału.  W czasie prezentacji dowiesz się między innymi: że prawdziwy oscypek ma w składzie nie więcej niż 40% mleka krowiego i co najmniej 60% mleka owczego, wyrabiany jest wyłącznie w czasie redyku, czyli od początku maja do października, poznasz tradycyjne sprzęty pasterskie, usłyszysz, co to jest „pucenie”, „oscypiorki” oraz wiele innych. Najważniejsze w muzeum jest jednak to, że będziesz mógł samodzielnie wytworzyć swój własny serek. Zgodnie z kolejnością według receptury skorzystasz z „sata”, „puciery”, „zaklagania”, „pucenia” oraz wędzenia. Jeżeli wszystkie te słowa lub większość są niezrozumiałe, najlepiej odwiedź sam Muzeum Oscypka na ulicy Jagiellońskiej 28 w Zakopanem i przekonaj się na własne oczy o czym mowa. Dotknij własnymi rękami podhalańskich tradycji i pochwal się zdobytymi umiejętnościami na spotkaniach z rodziną oraz znajomymi. Znajduje się tu również sklep, gdzie kupisz najlepsze oryginalne i certyfikowane sery, oscypki z bacówek.

Jak długo trwa pokaz wyrobu oscypka?

W muzeum spędzisz około 90 minut, więc później możesz zaplanować dzień na relaksie w zakopiańskim Aqua Parku, który znajduje się w pobliżu. Skorzystasz tam z licznych basenów termalnych, groty solnej oraz strefy saun. Jeżeli interesujesz się historią, to wyruszając na spacer kawałek dalej możesz odwiedzić Muzeum Walki i Męczeństwa – Katownia Podhala, znajdujące się w przyziemiu budynku Hotelu „Palace”, obecnie Ośrodka Sportowo-Rehabilitacyjno-Szkoleniowego Palace.

Godziny otwarcia

Od wtorku do piątku dwa razy dziennie: 12.00 i 16.00
sobota trzy razy dziennie: 12.00, 14.00 i 16.00
niedziela i poniedziałek – nieczynne (czynne w niedziele 10.11, Pokazy 3 x dziennie, jak w sobotę)

Ceny biletów

Bilet normalny 25 zł
Bilet ulgowy 20 zł – dzieci od lat 4, uczniowie, studenci do 26 roku życia
Bilet ulgowy 20 zł – seniorzy od lat 60
Wstęp darmowy – dzieci do lat 3

Zakup biletów możliwy wyłącznie ON-LINE – www.mt7.eu

W cenie udział w pokazie z udziałem publiczności, wyrób własnoręczny serka, degustacja sera.

Muzeum Oscypka Zakopane

ul. Jagiellońska 28, 34-500 Zakopane
Tel: 888 920 506

Najnowsze na portalu
Polecamy
Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy