12.1 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

ZakopaneAtrakcjeCałoroczneWielka Krokiew Zakopane im. Stanisława Marusarza

Wielka Krokiew Zakopane im. Stanisława Marusarza

Jednym z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem, niejako symbolem tego miasta jest skocznia narciarska – Wielka Krokiew. To tutaj odbywają się konkursy skoków narciarskich w ramach Pucharu Świata, w tym miejscu podczas jednej w wizyt św. Jana Pawła II do ojczyzny odbyła się msza święta, którą poprowadził Ojciec Święty, tutaj prowadzą także kroki wielu turystów, którzy chcą zwiedzić ten obiekt sportowy o robiących niesamowite wrażenie rozmiarach.

Położenie, parametry i wyposażenie Wielkiej Krokwi w Zakopanem

Najsłynniejsza i największa polska skocznia narciarska mieści się w Kuźnicach w Zakopanem, a jej pełna nazwa to Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. Osłonięta jest lasem i ulokowana została na północnym stoku góry Krokiew o wysokości 1378 m n.p.m., skąd pochodzi jej nazwa. Wielka Krokiew jest częścią Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem i jest zarządzana przez Centralny Ośrodek Sportu. Wielka Krokiew jest także obiektem treningowym dla skoczków Wisły Zakopane oraz AZS Zakopane.

W oficjalnych zestawieniach i normach FiS to duża skocznia narciarska, jej punkt konstrukcyjny to K125, a rozmiar to HS140. Długość najazdu wynosi 98,7 m, nachylenie najazdu to 35 stopni, długość progu wynosi 6,5 m, nachylenie progu ma 11 stopni, wysokość progu wynosi 3,13 m, a nachylenie zeskoku to 34,3 stopni. Wielka Krokiew to skocznia naturalna, co oznacza, że nie posiada wieży startowej sztucznie wyniesionej, gdzie rozpoczyna się rozbieg. Wyposażono ją w igelit, co umożliwia rozgrywanie zawodów także w sezonie letnim. Ponadto posiada sztuczne oświetlenie oraz tory lodowe. Na szczyt Wielkiej Krokwi prowadzi wyciąg krzesełkowy.

Wielka Krokiew nosi imię wybitnego polskiego skoczka narciarskiego, który święcił wiele tryumfów, między innymi na tej skoczni – Stanisława Marusarza. Wielka Krokiew to jeden z największych obiektów sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun, które mogą pomieścić ok. 40 tysięcy widzów. Jednak podczas rozgrywania zawodów Pucharu Świata ze względów komfortu oraz bezpieczeństwa może zasiąść tutaj do 25 tysięcy kibiców. Rekord frekwencji padł w 1962 roku w trakcie mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym i wyniósł 120 tysięcy osób.

Historia Wielkiej Krokwi w Zakopanem

W roku 1886 Zakopane uzyskało oficjalnie status uzdrowiska, a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, każde uzdrowisko zobowiązane zostało do sporządzenia planu regulacyjnego, który miał określać między innymi obszar niezabudowany, przeznaczony na sport i rekreację. To w ramach tego planu w roku 1922 powstał projekt zagospodarowania przestrzennego autorstwa inż. Karola Stryjeńskiego obejmujący obszar Kuźnic, Bogówki, aż po szczyt Krokiew dla celów sportowych i rekreacyjnych o nazwie Park Sportowy. Wtedy rozpoczęły się pierwsze prace budowlane w tym miejscu. Autorem projektu skoczni, podobnie jak całego obszaru sportowego jest inż. Karol Stryjeński, natomiast dokumentacji technicznej – szwedzki inżynier nazwiskiem Sellström lub Sandström.

Większość prac budowlanych ukończono przed końcem roku 1924, jednak w związku z problemami finansowymi dalsze prace opóźniały się. Podjęto więc decyzję o tym, aby osoby prywatne mogły wykupić udziały w na budowę tego obiektu, a tym samym ją wspomóc. Przy budowie Wielkiej Krokwi dużą rolę odegrało wojsko. Budowa ukończona zastała w styczniu 1925 roku, a jej pierwsze rozmiary wynosiły: długość rozbiegu – 78 m, długość zeskoku – 114 m i nachylenie progu – 38 stopni. Uroczyste otwarcie miało miejsce 22 marca 1925 w trakcie konkursu skoków. Po zakończeniu konkursu prowadzono jeszcze prace budowlane na skoczni. Pierwsza przebudowa tego obiektu miała miejsce w roku 1929, w związku z Mistrzostwami Świata w Narciarstwie Klasycznym. Zmieniono wówczas nieco rozbieg, zeskok oraz profil skoczni, wybudowano trybuny oraz lożę sędziowską. W roku 1932 zmarł autor projektu skoczni – Karol Stryjeński i od tego czasu aż do roku 1989 był on patronem obiektu.

W roku 1989 jej patronem został utytułowany skoczek narciarski Stanisław Marusarz. Podczas VI. podróży apostolskiej do Polski, 6 czerwca 1997, odbyła się pod Wielką Krokwią msza święta, którą celebrował papież św. Jan Paweł II. Szacuje się, że wzięło w niej udział od 250 tys. do 300 tys. wiernych. Ważna przebudowa Wielkiej Krokwi miała miejsce w roku 2000, kiedy to skocznia ta odzyskała homologację FIS na organizowanie tu imprez narciarskich. W roku 2004 skocznia została wyposażona w igielit, co umożliwiło rozgrywanie zawodów Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. W latach 2009-2011 powstał trzykondygnacyjny pawilon z pomieszczeniami dla VIP-ów, salami ekspozycyjno-wystawowymi oraz stanowiskami dla komentatorów sportowych. Kolejna przebudowa skoczni miała miejsce w latach 2016-2017, podczas której zmieniono między innymi kąt nachylenia jej progu z 10,5 na 11 stopni.

Imprezy sportowe na Wielkiej Krokwi w Zakopanem

Na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza w Zakopanem odbywają się cyklicznie zawody sportowe w skokach narciarskich o znaczeniu krajowym oraz międzynarodowym. Miały tutaj także miejsce konkursy skoków narciarskich podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Oto imprezy sportowe na największej polskiej skoczni narciarskiej:

Konkursy skoków narciarskich w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym – w latach 1929, 1939 oraz 1962

Konkursy skoków narciarskich w ramach Zimowych Uniwersjad – w latach 1993 i 2001

Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich – od sezonu 1979/1980

Zawody Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich – od sezonu 1992/1993

Zawody Pucharu FIS w skokach narciarskich – od sezonu 2012/2013

Zawody Letniej Grand Prix w skokach narciarskich – od sezonu 2004

Zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej – od sezonu 1998/1999

Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich – po raz pierwszy w roku 1927

Konkurs Świąteczny

Puchar TZN

Zwiedzanie Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza w Zakopanem

Wielka Krokiew udostępniona jest do zwiedzania codziennie, w styczniu i lutym w godzinach 9:00-16:00, w marcu i kwietniu 9:00-17:00, w maju 9:00-18:00, w czerwcu 8:30-19:00, w lipcu i sierpniu 8:30-20:00, we wrześniu 8:30-19:00, w październiku 9:00-17:30, w listopadzie i grudniu 8:00-15:30. Zwiedzanie skoczni wraz z przejażdżką kolejką linową to koszt 15 zł za bilet normalny dla osób dorosłych, bilet ulgowy dla młodzieży szkolnej, studentów do 26 roku życia oraz osób niepełnosprawnych to cena 10 zł, opiekunowie grup oraz przewodnicy płacą 5 zł, natomiast wstęp bezpłatny mają dzieci poniżej 3 lat. W cenę biletu wliczony jest przejazd kolejką krzesełkową na szczyt Wielkiej Krokwi oraz zjazd. Przy jej górnej stacji znajduje się kawiarnia, która oferuje ciepłe oraz zimne napoje, tradycyjne ciasta i wiele innych smakołyków.

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem

Wielka Krokiew to tylko największy i najbardziej reprezentacyjny obiekt całego kompleksu sportowego mieszczącego się w zakopiańskich Kuźnicach – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Znajdują się tutaj także Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha, boiska, baseny, spa, siłownie, trasy nartorolkowe, tor rolkowy, tor lodowy, lodowisko, ścianka wspinaczkowa i wiele innych obiektów sportowych służących polskim sportowcom, z których za opłatą mogą skorzystać również prywatne osoby.

Wielka Krokiew

ul. Bronisława Czecha 1, 34-500 Zakopane

Najnowsze

[td_block_12 modules_on_row=”eyJhbGwiOiI1MCUiLCJwaG9uZSI6IjEwMCUifQ==” f_header_font_family=”201″ block_template_id=”td_block_template_5″ f_header_font_size=”16″ f_header_font_weight=”700″ show_btn=”none” modules_category=”image” show_date=”none” show_com=”none” show_author=”none” image_size=”” limit=”2″ ex_txt=”#666666″ cat_bg_hover=”#e8b425″ title_txt_hover=”#e8b425″ ajax_pagination=”next_prev” tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjI0IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==” art_title=”0″ art_excerpt=”10px 0″ f_title_font_family=”201″ f_title_font_weight=”600″ f_title_font_size=”eyJhbGwiOiIyMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTYifQ==” f_title_font_line_height=”1.3″ f_ex_font_size=”eyJhbGwiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==” mc1_el=”16″ category_id=”249″ sort=”featured”]