18.3 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Kolej linowo-terenowa Gubałówka

Kolej linowo-terenowa Gubałówka

Jednym z symboli, miejsc charakterystycznych i największych atrakcji turystycznych Zakopanego jest Gubałówka i kolej linowo-terenowa prowadząca pod jej szczyt. Zwana czasem „atrakcją dla leniwych”. To stąd podziwiać można charakterystyczną panoramą Zakopanego oraz Tatr znaną z widokówek. Znajduje się tutaj również mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najmłodsi mogą uczyć się jazdy na nartach, młodzież i dorośli skorzystać ze snowparku, a w ramach odpoczynku i regeneracji posilić się w jednym z punktów gastronomicznych.

Położenie i historia kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę

Kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę jest koleją całoroczną, która prowadzi z centrum Zakopanego na Gubałówkę znajdująca się na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Operatorem tej kolei są Polskie Koleje Linowe S.A. Przy dolnej stacji kolejki na placu Pod Gubałówką mieści się Pomnik Turysty – podest, na który może wejść każdy, stając się figurą tego pomnika. Inne atrakcje to między innymi Centrum Rozrywki Pod Gubałówką, Góralski Ślizg, oraz możliwość oddania skoku na bungee. Ustawiono tam także drogowskaz, który wskazuje kierunki oraz odległości do innych kolejek PLK. Zimą działa tu narciarskie przedszkole dla dzieci. Przy górnej stacji kolejki znajdują się natomiast narciarski wyciąg orczykowy, snowpark, plaża Gubałówka, zjeżdżalnia grawitacyjna, atrakcje dla dzieci oraz obiekty gastronomiczne. Z Gubałówki, a także z kolejki prowadzącej na nią można podziwiać panoramę Tatr, która jest jedną z największych atrakcji tego miejsca. Spacerując grzbietem Gubałówki można dojść do Wyciągu krzesełkowego Butorowy Wierch, skąd zjedziemy do Kościeliska, następnie busem wrócimy do Zakopanego.

Kolej linowo-terenową „Gubałówka” zbudowano na zlecenie Ligi Popierania Turystyki i była to druga w Polsce tego rodzaju kolej po kolei linowo-terenowej „Góra Parkowa”, która znajduje się w Krynicy-Zdroju. Budowę kolejki na Gubałówkę rozpoczęto w lipcu 1938 roku, a uruchomiono ją 20 grudnia tego samego roku, po 168 dniach budowy. Jej pierwotnym przeznaczeniem były nie tylko cele turystyczne, ale również przewóz mieszkańców i towarów. 15 grudnia 2001 roku miała miejsce ostatnie gruntowna przebudowa kolejki. Pierwsze wagony produkowała szwajcarska firma Von Roll Berno, natomiast obecnie eksploatowane wagony są produkcji Garaventa oraz Mostostal Czechowice. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że dawny tabor służy obecnie kolei linowo-terenowej „Żar” mieszczącej się w Międzybrodziu Żywieckim.

Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę – dane techniczne

Długość trasy kolei linowo-terenowej na Gubałówkę wynosi 1307 m, a czas przejazdu w jedną stronę to 3,5 minuty. Dolnej stacja znajduje się na wysokości 822 m n.p.m., a jej stacja górna na wysokości 1121 m n.p.m., różnica poziomów wynosi 299 m. Na trasie kursują dwa wagony po jednym torze, które mijają się w połowie drogi na specjalnej mijance. Każdy z tych wagonów może pomieścić 120 osób, a zdolność przewozowa kolejki wynosi 2000 osób na godzinę.

Godziny otwarcia i cennik kolei Gubałówka

Kolejka na Gubałówkę kursuje według określonego harmonogramu: od 1 do 5 stycznia w godzinach 9:00-21:30, od 6 do 11 stycznia w godzinach 9:00-20:00, od 12 stycznia do 23 lutego w godzinach 9:00-21:30, od 24 lutego do 18 kwietnia w godzinach 9:00-20:00, 19 i 20 kwietnia w godzinach 9:00-18:00, od 27 kwietnia do 4 maja w godzinach 9:00-21:30, od 5 maja do 30 czerwca w godzinach 9:00-20:30, od 1 lipca do 31 sierpnia w godzinach 9:00-21:30, od 1 do 31 września w godzinach 9:00-20:00, od 1 do 31 października w godzinach 9:00-19:00. W dniach od 8 do 12 kwietnia kolejka jest zamknięta z powodu przeglądu technicznego.

W sezonie niskim od 6 maja do 19 czerwca bilet normalny w jedną stronę kosztuje 16,00 zł, bilet ulgowy w jedną stronę to cena 14,00 zł, bilet normalny w dwie strony to koszt 22,00 zł, natomiast bilet ulgowy w dwie strony to cena 18,00 zł. W sezonie wysokim od 20 kwietnia do 5 maja i od 20 czerwca do 30 września bilet normalny w jedną stronę kosztuje 18,00 zł, bilet ulgowy w jedną stronę to cena 16,00 zł, bilet normalny w dwie strony to koszt 24,00 zł, natomiast bilet ulgowy w dwie strony to cena 20,00 zł. Można także skorzystać ze zniżek dla grup oraz z biletów łączonych z innymi kolejkami PKL.

Samo centrum Zakopanego

Dolna stacja kolejki na Gubałówką znajduje się praktycznie w samym centrum Zakopanego, prowadzi pod nią ulica Na Gubałówkę z licznymi straganami z góralskimi pamiątkami i osypkami oraz punktami gastronomicznymi. Ulica ta jest przedłużeniem Krupówek, przy których znajdują się kościół pw. Najświętszej Rodziny, Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie. W pobliżu znajdują się także inne najstarsze zakopiańskie ulice pełne zabytków: Kościeliska z Cmentarzem Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, Starym Kościółkiem i licznymi zabytkowymi, drewnianymi willami, chałupami i chatami góralskimi, czy Kasprusie.

Kolej linowo-terenowa Gubałówka – stacja dolna

Tel: 22 444 66 66

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy